10 tipů jak se učit verše zpaměti

3. září 2017 David Řehák

1. Vyber si verš, který si chceš zapamatovat. Je dobré vybrat takový, který se týká něčeho, čím zrovna v životě procházíš. Snáz si zapamatuješ verš, který k tobě promlouvá osobně, než ten, který hovoří o tématu, které je pro tebe zcela abstraktní.

2. Začni s nějakým krátkým veršem; ten rozděl na ještě menší kousky. Uč se například prvních 5 slov a až si je zapamatuješ, přidej dalších 5. Jakmile v tom získáš jistotu, můžeš přidávat další slova, věty a dokonce i celé verše; ale nepřidávej nic dalšího, dokud nezvládneš to předešlé.

3. Napiš si vybraný verš na papír. Ale ne jen jednou, napiš ho mnohokrát - pětkrát či desetkrát je dobrý začátek. (Někteří lidé si své verše píší až 50x!) Psaní rukou je výbornou memorizační pomůckou.

4. Říkej si verš nahlas. Spolu se psaním je to velmi účinný způsob, jak si verš rychle zapamatovat. Doslova se ti vtiskne do paměti. Co zkusit na cestě do práce nebo do školy vypnout rádio a namísto toho si opakovat zapamatované verše?

5. Zahrň verše do svých modliteb. Zároveň se můžeš modlit, aby ti Bůh pomohl veršům porozumět a dal ti moudrost, jak je použít ve tvém životě.

6.  Napiš si verš na různé kartičky nebo na samolepicí papírky. Pak je rozmísti na různá místa, abys je během dne několikrát viděl. Můžeš je nalepit například na zrcadlo v koupelně nebo na hranu monitoru nebo dát do peněženky, do kapsy, založit do školního sešitu či přibalit ke svačině. Zkrátka abys měl verš stále na očích.

7. Pamatuješ si snáz texty k písním než mluvené slovo? Zkus k verši vymyslet jednoduchou melodii (třeba i z nějaké písně, kterou už znáš), a můžeš si ho zpívat.

8. Nebo můžeš verš napsat na kartičky a na každé vynechat nějaká slova. Snadno se tím můžeš otestovat.

9. Tento tip není pro každého, ale pokud dobře ovládáš nějaký cizí jazyk, zkus verše překládat. Uvidíš, že se budeš muset mnohem více soustředit na význam a sloh daného verše.

10. Ať už si budeš verše psát nebo říkat nebo zpívat nebo se je modlit, dělej to pravidelně. Cílem není, aby se z toho stala bezmyšlenkovitá činnost, ale aby ti byl daný verš úplně vlastní. Důkladné zapamatování může zabrat dost času, proto se nenech odradit, pokud ti verš hned neutkví v paměti. Vydrž a on se časem zakoření.

Přeloženo z mybible.com, 10 Tips for Memorizing Verses

Kontakt

Milost Hradec Králové
Habrmanova 1699/34a
50002 Hradec Králové

otazky@milost-hradec.cz
www.milost-hradec.cz

Čťvrtek večer od 18:15 hodin
Neděle dopoledne od 10:15 hodin

o nás

Patříme do letničně - charismatického hnutí, které se vyznačuje osobním vztahem s Bohem a životem podle Bible.

Jsme státem uznanou a registrovanou církví, ale nejsme jím dotováni.

Naše církev je uskupením lidí, kteří se obrátili k Bohu, poznávají Ho a žijí dle odkazu Ježíše Krista.